155
1030965

Tuija Lindström

(Finland, 1950-2017)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Tuija Lindström
(Finland, 1950-2017)

"The Skirt", 1982-83

Signerad Tuija Lindström och daterad 1982 a tergo. Vintage. Gelatinsilverfotografi, bildyta 28,5 x 28,5 cm. Bladstorlek 39,6 x 30 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Contemporary & Design 561, 18 maj 2011.
Inköpt på ovanstående av nuvarande ägare.

Tuija Lindström och Johan Ehrenberg, "Tuija Lindström", 1989, avbildad helsida.
Hasselblad Center, "A Dream If Ever There Was One, Tuija Lindström", utställningskatalog, 2012, avbildad.

Tuija Lindströms har haft stor betydelse för svenskt fotografi - som konstnär såväl som professor. Hon har varit en inspirationskälla och mentor till två generationer av svenska fotografer och konstnärer. Just den här bilden tog hon under sin utbildning på Konstfack (1981-84), en tid då hon experimenterade med fotografiska tekniker och uttryck. En av hennes egna källor till inspiration under den tiden var surrealismens konst och litteratur. Mjukheten och det måleriska uttrycket i bilden påminner om Julia Margret Camerons fotografier tagna i slutet av 1800-talet. Lindström ifrågasatte samhällets normer, könsroller och den allmänna bilden av den kvinnliga kroppen. Hon motsatte sig den manliga blicken och hade inget intresse av att bekräfta den rådande bilden av kvinnan inom konsten, som sexualiserat objekt, utan föredrog att avbilda sina modeller på ett friare och ibland androgynt sätt.