1013650

160. JACOB FELLÄNDER, "Kabroomkryss", 2005.

Signerad Jacob Felländer och daterad 2006 och numrerad 2/5 a tergo. C-print monterad på akrylglas 80 x 160 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/5 952 - 7 936 EUR
Klubbat pris
48 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Ur sviten "Big Sur".
Big Sur är en Nationalpark i norra Kalifornien. Fotoserien är baserad på en dikt av Jack Keruac med samma namn, där han försöker beskriva havets ljud i fonetisk text. I Felländers Big Sur-serie tolkar han dikten genom att fotografera Keruacs fonetiska ord. Ett av dessa är samma som titeln "Kabroomkryss".
För att fånga havets ombytliga natur så provade Felländer för första gången att använda den multiexponeringsteknik som sedan blivit hans signum.

Verk av konstnären finns i bland andra Hillary och Bill Clintons och Kennedy-familjens samlingar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto