160
1013650
Jacob Felländer
(Född 1974)

"Kabroomkryss", 2005

Signerad Jacob Felländer och daterad 2006 och numrerad 2/5 a tergo. C-print monterad på akrylglas 80 x 160 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 952 - 7 937 EUR

Klubbat pris:
48 000 SEK
Övrigt

Ur sviten "Big Sur".
Big Sur är en Nationalpark i norra Kalifornien. Fotoserien är baserad på en dikt av Jack Keruac med samma namn, där han försöker beskriva havets ljud i fonetisk text. I Felländers Big Sur-serie tolkar han dikten genom att fotografera Keruacs fonetiska ord. Ett av dessa är samma som titeln "Kabroomkryss".
För att fånga havets ombytliga natur så provade Felländer för första gången att använda den multiexponeringsteknik som sedan blivit hans signum.

Verk av konstnären finns i bland andra Hillary och Bill Clintons och Kennedy-familjens samlingar.

Kontakta specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57