Madeleine Pyk – en samling F769
184
1021434

Tom Baril

(USA, Född 1952)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 430 EUR
1 310 - 1 640 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Tom Baril
(USA, Född 1952)

"Sedum", slutet av 1990-talet

Signerad Tom Baril och daterad 98 på monteringen. Gelatinsilverfotografi 59 x 46,5 cm.

Proveniens

Tres Hombres Art, Halmstad.

Tom Baril arbetade i ungefär femton år som kopist till Robert Mapplethorpe och är mest känd för sina bilder av New Yorks arkitektur samt närbilder på just växter och blommor.