1026713

188. "28 millimètres, Portrait of a Generation, Ladj Ly", 2004.

Signerad JR och daterad 06 och numrerad 25/100. Offset 41 x 61 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Allmänna Galleriet, Stockholm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK/3 968 - 5 952 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Allmänna Galleriet, Stockholm, september 2006.

Övrigt

Konstnären som kallas JR är född 1983 i Frankrike, hans verkliga identitet är okänd för allmänheten men just nu är han mer aktuell än någonsin. Han Oscarsnominerades för dokumentären ”Faces Places” (2017) och gjorde en uppmärksammad installation på The Armory Show nu i mars. JR kallar sig själv för ”Photograffeur” – han är varken fotograf eller street artist utan har funnit ett helt eget uttryck där emellan. Han och hans crew klistrar upp stora svart-vita bilder på offentliga platser, på samma sätt som graffitikonstnärer traditionellt har arbetat. Dessutom använder han sig av video, böcker och social media för att få ut sina politiska budskap. 2011 belönades han för sitt TED-talk och 2015 gav Phaidon ut monografin ”JR: Can Art Change the World?” där de flesta av hans projekt beskrivs. Bilden "28 millimètres, Portrait of a Generation, Ladj Ly" tillhör hans första projekt ”Portrait of a Generation”, som han arbetade med i ungefär 10 år, och är en av hans starkaste bilder. Den klistrades bland annat upp i stor skala på en vägg i bostadsområdet Les Bosquets (Montfermeil), i Paris utkant. Området är en av de förorter som brann under upploppen 2005. Bilden provocerade förbipasserande och boenden samtidigt som den gav de avbildade en röst och på ett effektivt sätt ifrågasatte medierepresentationen av en hel generation människor och uppfattningen om de yttre förorterna. Så här har han själv beskrivit första gången som ”28 millimètres, Portrait of a Generation, Ladj Ly" visades i stor skala: ”This image was my first large-scale pasting using strips created on a large-format printer. We pasted at night and asked kids from the neighborhood to wait at the bottom of the ladder in order to create a crowd and avoid the police. I was pasting the second strip when we realized we made a mistake. We had to come back the next night! The pasting took eight hours with the help of all the community. Today, a pasting like this would only take us a couple of hours.”
JR representeras av Galerie Perrotin i Paris och är aktuell med en utställning på New York Gallery LLC den 27 juni – 17 augusti 2018.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto