243
1034316

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

"Samarkand Stitches #IV"

Broderad signatur och daterad 1988. Numrerad 20, ur en total upplaga om 74 unika verk. Utgiven av Gemini G.E.L., Los Angeles. Tygcollage med serigrafi 150 x 100 cm.

Gemini Publication Sequence Number 1402.

Ikat silk fabrics imported from Samarkand were sewn together with domestic fabrics that had been screenprinted with photographic images taken during the artist's travels to the former Soviet Union. The random ink colors and the assortment of Ikat fabrics are the unique elements among the individually assembled textiles. The pieces are backed with assemblages of domestic fabrics. A hanging rod of powder-coated aluminum runs through a fabric band on the top back side allowing each piece to be displayed suspended from the ceiling or against the wall.

Konstnär

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.