35
1034687

SUPERSTUDIO, taklampa, "Olook" Design Centre Poltronova, Italien 1960-70-tal.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 570 - 5 480 EUR
4 850 - 5 830 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Ställbar skärm av emaljerad aluminium, stomme av kromad metal, bländare och detaljer av plast, en ljuspunkt, etikettmärkt Design Centre, höjd 115, bredd 65 x 65 cm.

Smärre slitage.

Light-Lamps 1968-1973: New Italian Design, Ferrari and Ferrari, bild 41.
Superstudio: Life Without Objects, Land and Menking, sid 99.

Modellen formgiven år 1968.