38
1034690

SUPERSTUDIO, bordslampa, "Polaris", Design Centre Poltronova, Italien 1960-70-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 440 - 1 920 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Fot av vit marmor, stomme av kromad metall, tre skärmar av opalglas, höjd 46 cm.

Smärre slitage.

Light-Lamps 1968-1973: New Italian Design, Ferrari and Ferrari, bild 152.

Modellen formgiven år 1969.