41
1014233

Michael Graves

(USA, 1934-2015)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 010 - 8 760 EUR
7 290 - 9 120 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Michael Graves
(USA, 1934-2015)

te- och kaffeservis, på bricka, Alessi, Italien 1985, sterling.

Kvadratiska kannor med godronnerad sida, handtag i benfärgad bakelit och blå knoppar, svarta tassar, tekannan höjd 25 cm, bricka med glass, diameter 41 cm, stämplar OFFICINA ALESSI 1985 18/99 ITALY, 925, italienska silverstämplar samt svenska importstämplar, total vikt exklusive bricka ca 3790 g.

Obetydligt slitage, brickan utförd utan stämplar.

Michael Graves (1934-2015), amerikan, arkitekt, professor i arkitektur vid Princeton University, han var en del av Memphis-gruppen.
Graves var en postmodernistisk föregångare, inom arkitektur såväl som inom formgivning. Han ritade redan på 1970-talet en postmodernistisk arkitektur, Portland Public Office Building, vilken av många betraktas som ikonisk.
Graves tekanna, formgiven 1984, "Bollitore" med visslande fågelpip har varit en av Alessis storsäljare under många år.
Originalförpackningar medföljer.