1031123

66. BJARNE MELGAARD, Utan titel.

Signerad Bjarne Melgaard och daterad 2010 a tergo. Duk 91,5 x 121,5 cm

Följerätt
Ja
Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK/7 936 - 9 920 EUR
Klubbat pris
70 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

I Bjarne Melgaards konst möter vi en personlig poesi blandad med kaotiska och provokativa budskap. Melgaard är en konstnär som i sitt myllrande måleri ofta uppehåller sig vid sådant som ligger på gränsen till det som anses samhälleligt accepterat. Hans måleri befinner sig ofta i subkulturer och har genom åren behandlat chockerande och provocerande ämnen såsom droger, våld och död. Men lika ofta ställs människans sökande och ömsinta sida i fokus och framför allt hennes törstande efter kärlek och närhet. Melgaards måleri baseras på djupt mänskliga behov och ofta är det svårt för en betraktare att i Melgaards utagerande måleri avgöra vad som bara är ett vilt fabulerande och vad som faktiskt är både personligt och från konstnärens perspektiv också privat. Återkommande är den sexuella upplevelsen, den homosexuella kärleken och figurerna i målningarna är inte sällan en av konstnärens alla alter egon. Det finns i målningarna en spänning av ett allmänmänskligt behov av respekt och kärlek, blandat med ett viltsint skrikande och viljan att uppröra och få omvärlden att lyssna. Melgaards konstnärskap är djupt självständigt och hans konst utstrålar en samtida expressionism som framstår som ömsint, humoristisk och djupt måleriskt.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Louise Wrede

Louise Wrede
Specialist samtida konst

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto