92
981218

Jason Martin

(Storbritannien, Född 1970)
Utropspris
550 000 - 600 000 SEK
49 500 - 54 000 EUR
52 200 - 56 900 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Jason Martin
(Storbritannien, Född 1970)

"Zizou"

Signerad Jason Martin och daterad -06 a tergo. Olja på aluminium 162 x 223 cm.

Proveniens

Lisson Gallery, London
Wetterling Gallery, Stockholm.

Wetterling Gallery, Stockholm, "Gallery artists", februari 2007.

Jason Martin gör sensuella, nästan tredimensionella, måleri-kompositioner uppbyggda av ett rikt färglager i en enda kulör. Hans främsta målningar är ofta resultatet av ett enda, mästerligt penseldrag - så är fallet med auktionens målning: Zizou. För att uppnå den perfekta penseldraget målar Jason Martin med en enormt bred pensel, det är omöjligt att rätta till eller korrigera penseldraget i efterhand.
Samspelet mellan det infallande ljuset och den modellerade ytan skapar reflexer, ett spektrum av färger, vilket i sin tur introducerar ett tredimensionellt element till denna monokroma målning. Martin förklarar sitt arbete i en intervju: "Jag vill att mitt verk ska ha auktoriteten av en skulptur, men uppenbarelsen som en målning", (Jason Martin citerad i Allan Woods intervju, "Jason Martin. Interview", i Transcript, vol. 2 , nr 3, sid. 44-45).
Martin är hängiven den abstrakta expressionismen samt influerad av minimalism och kalligrafi, med sitt uppenbara fokus på den måleriska processen och den intensivt uttrycksfulla gest som löper genom hela hans arbete. Även om hans målningar verkar befinna sig i gränslandet mellan måleri och väggfasta skulpturer, tyder Jason Martins titlar som Valiant, Alpha, Zizou, Nocture och Genus, på referenser både till kulturell och vetenskaplig kunskap, som på ett intresse för det universum som omger oss.