1004459

96. ALFRED BOMAN, "Herbal Big Mac".

Signerad Alfred Boman och daterad 2013 a tergo. Akryl, limemulsion, sprayfärg, emaljlack på duk, 140 x 104 cm inklusive originalram.

Följerätt
Ja
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK/3 968 - 4 960 EUR
Klubbat pris
22 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Rod Barton Gallery, London, 'ROPE BURN: Painting Behind the Velveteen Curtain', 12 juli - 17 augusti 2013.

Övrigt

"Några av de snabbast uppgående stjärnorna är svenska Jim Thorell och Alfred Boman, som efterfrågas ivrigt av samlare i USA och Europa."
Svenska Dagbladet, 20 april 2016

"Alfred Bomans måleri utgör ett energiskt men kontrollerat bearbetande av färgen. Den intensiva färgskalan och de skarpa kontrasterna för tankarna till afrikanskt modernistiskt måleri, men det går också att associera till åttiotalsexpressionism. Bilderna är emellertid varken expressionistiska eller formalistiska. Snarare handlar det om ett materialutforskande måleri av högst samtida snitt."
Ur recension, kunstkritikk.no, 17 mars 2014

Medverkar i grupputställning på Issues gallery, Stockholm, 10 - 28 april 2018.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Louise Wrede

Louise Wrede
Specialist samtida konst

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto