1034021

98. YLVA OGLAND, "In any weather, at any hour of the day or night, I have been anxious to improve the nick of time, and notch it on ...".

Signerad Ylva Ogland och daterad 2010 a tergo. Ihopvikbar målning/diptyk, duk 22 x 18,5 cm vardera.

Följerätt
Ja
Proveniens

Fruit and Flower Deli, Stockholm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK/3 968 - 4 960 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

SABOT, Cluj-Napoca, "In Any Weather at Any Hour of The Day or Night [...], 23 april - 20 maj 2010.

Bonniers Konsthall and Silvana Editoriale, red. Sara Arrhenius mfl., "Ylva Ogland, She, an introduction", Stockholm, 2015, avbildad sid 133.

Övrigt

Fullständig titel: "In any weather, at any hour of the day or night, I have been anxious to improve the nick of time, and notch it on my stick too; to stand on the meeting of two eternities, the past and the future, which is precisely the present moment; to toe that line."

Ylva Ogland är en av sin generations mest betydelsefulla samtida konstnärer. Ogland lever genom sitt måleri, i skapandet av konsten och praktiskt taget mitt i utställningen, i performancen. Konstnärskapet bygger på egna erfarenheter, personliga mytologier och det undermedvetna där konsthistorien hela tiden är närvarande. I sitt måleri bearbetar hon minnen, sig själv, och parallella världar där Venus, Oraklet och hennes spegeltvilling Snöfrid har framträdande roller. Måleriet är för Ogland hennes språk. Ylva Ogland och Snöfrid är ett. Därav konstnärens nya namn Ylva Snöfrid.

Ylva Snöfrid deltar i en grupputställning på Färgfabriken, Stockholm, "Children of the Children of the Revolution", 14 april - 19 augusti 2018.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Louise Wrede

Louise Wrede
Specialist samtida konst

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto