1007894

37. OMEGA, Speedmaster, kronograf.

Storlek: 39 mm
Material: stål
Urverk: manuell, caliber 321
År: 1959
Glas: plexiglas
Armband: originallänk, viklås, ref. 7912-4.61/6
Referensnummer: CK 2915
Serienummer: 16649551
Boettnummer: 2915-3
Tillbehör: certifikat, box

Senare lysmassa i visare.
Då ingen servicehistorik föreligger rekommenderar vi köparen att låta göra en översyn.

Följerätt
Nej
Proveniens

Klockan var en julklapp till säljaren år 1959. Den beställdes från USA via en klockaffär i Kuopio, Finland. Ägaren använde klockan tills mitten av 70-talet. Efter detta har den legat orörd i en låda.

Utropspris
400 000 SEK/39 682 EUR
Klubbat pris
500 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

delivered to Finland on September 10, 1959.

Övrigt

Certifikat daterat 19.12.1959 i Kuopio Finland

Efter höstens stora succé kan Bukowskis med glädje presentera ytterligare en sensationell klocka inför vårens stora klockauktion ”Important Timepieces” som äger rum 19 april. Toppnumret är en Omega Speedmaster 2915-3, vars föregångare levererade världsrekord och blev det dyraste armbandsuret sålt på Bukowskis genom tiderna.

Den eftertraktade klockan har varit i samma persons ägo sedan den köptes 1959 och är bevarad i mycket fint originalskick. Det som gör den särskilt eftertraktad är att den har kvar sitt certifikat och ursprungliga box från när den köptes år 1959. Det tillsammans gör detta armbandsur till ett av auktionsvärldens mest eftertraktade samlarobjekt. I höstas när en Omega Speedmaster 2915-1 auktionerades ut på Bukowskis resulterade det i ett nytt världsrekord för modellen med ett slutpris på otroliga 2 266 250 SEK.

– Säljaren var och är än idag en ivrig rally-entusiast som prenumererade på den amerikanska tidskriften "Sports Cars Illustrated", där han under hösten 1959 såg en reklamannons för Omega Speedmaster. Han skickade då ett brev via post till Omega i USA angående en eventuell beställning av klockan, men utan framgång då han aldrig fick något svar. På julaftonen samma år blev han istället rejält överraskad då han fick denna åtråvärda klocka i julklapp av sin far, som i smyg hade öppnat brevet och lyckats beställa klockan via Omegas representant i Skandinavien, säger Nina Westerlund, ansvarig specialist klockor.

Klockan användes sedan flitigt fram till mitten av 1970-talet och var även med på flertalet Rally-tävlingar innan den lades i en byrålåda till förmån för en ny Omega Speedsonic, som tog dess plats på armen. Fyrtio år senare återfinns klockan i byrålådan och efter att ägaren tidigare läst om rekordklockan tar han med ovisshet om dess nuvarande värde med den till Bukowskis för värdering.

– Klockan utmärker sig med sina Alpha visare, den ursprungliga tachymetre base 1000 skalan och en urtavla som börjats patineras i en eftertraktad brun ton. Detaljer som har stor betydelse när vi sätter ett utropspris, säger Nina Westerlund, ansvarig specialist klockor.

– Efter höstens vindsfynd och världsrekord sa jag att det skulle dröja länge innan vi fick se något liknande på Bukowskis. Och nu händer det igen, bara ett halvår senare! Det känns otroligt kul och det skall bli spännande att se vilket slutpris klockan lyckas uppnå under auktionen, säger Carl Palmegren, specialist klockor.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Nina Westerlund

Stockholm, Helsingfors

Nina Westerlund
Ansvarig specialist klockor och smycken, gemmolog

+358 50 5772620
+46 (0)737 76 28 54
nina.westerlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto