1014118

113. PABLO PICASSO, kanna "Pichet aux arums", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953 (A Ramié, nr 189).

Fajans, ristad dekor med datering 20.4.53, glasyr i blått, grönt, vitt, svart och gult, signerad EDITION PICASSO 78/350 MADOURA R151 och stämplad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Höjd 30 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/5 655 - 7 540 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

A. Ramié, nr 189, sid 102.

Övrigt

Modellen utförd i 350 exemplar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto