1014118

113. PABLO PICASSO, kanna "Pichet aux arums", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953 (A Ramié, nr 189).

Fajans, ristad dekor med datering 20.4.53, glasyr i blått, grönt, vitt, svart och gult, signerad EDITION PICASSO 78/350 MADOURA R151 och stämplad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Höjd 30 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/5 655 - 7 540 EUR
Klubbat pris
110 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

A. Ramié, nr 189, sid 102.

Övrigt

Modellen utförd i 350 exemplar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto