1014121

115. PABLO PICASSO, kanna "Tête peinte", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953 (A Ramié nr 212).

Fajans, delvis glaserad dekor av ansikte i blått, vitt, svart och rödbrunt, signerad EDITION PICASSO 95/100 och stämplad MADOURA PLEIN FEU EDITION PICASSO. Höjd ca 23,5 cm.

Fotnagg samt litet mynningsnagg.

Följerätt
Ja
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/5 655 - 7 540 EUR
Klubbat pris
100 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

A. Ramié, nr 212, sid 115.

Övrigt

Modellen utförd i 100 exemplar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto