1014121

115. PABLO PICASSO, kanna "Tête peinte", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953 (A Ramié nr 212).

Fajans, delvis glaserad dekor av ansikte i blått, vitt, svart och rödbrunt, signerad EDITION PICASSO 95/100 och stämplad MADOURA PLEIN FEU EDITION PICASSO. Höjd ca 23,5 cm.

Fotnagg samt litet mynningsnagg.

Följerätt
Ja
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK / 5 655 - 7 540 EUR
Klubbat pris
100 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto