1014117

117. PABLO PICASSO, kanna "Pichet au vase", Madoura, Vallauris, Frankrike 1954 (A Ramié no 226).

Fajans, ristad dekor av vaser i svart, vitt, blått och gult, signerad EDITION PICASSO 25/500 MADOURA och stämplad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Höjd 29,5 cm.

Fint skick!

Följerätt
Ja
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/5 655 - 7 540 EUR
Klubbat pris
100 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

A. Ramié, nr 226, sid 122.

Övrigt

Modellen utförd i 500 exemplar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto