1007685

18. GUNNEL NYMAN, vas, "Musselglas", Nuutajärvi Notsjö, Finland sent 1940-tal.

Oregelbunden form, gulgrön glasmassa med dekor av små stickblåsor. Otydligt signerad Nuutajärvi Notsjö. Höjd 16,5 cm.

Smärre slitage. Några inneslutningar.

Följerätt
Nej
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK/754 - 943 EUR
Klubbat pris
14 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Enligt uppgift är denna vasform tillverkad i endast ett eller två exemplar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto