18
1007685
Gunnel Nyman
(1909-1948)

vas, "Musselglas", Nuutajärvi Notsjö, Finland sent 1940-tal.

Oregelbunden form, gulgrön glasmassa med dekor av små stickblåsor. Otydligt signerad Nuutajärvi Notsjö. Höjd 16,5 cm.

Smärre slitage. Några inneslutningar.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

754 - 943 EUR

Klubbat pris:
14 000 SEK
Övrigt

Enligt uppgift är denna vasform tillverkad i endast ett eller två exemplar.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19