1007685

18. GUNNEL NYMAN, vas, "Musselglas", Nuutajärvi Notsjö, Finland sent 1940-tal.

Oregelbunden form, gulgrön glasmassa med dekor av små stickblåsor. Otydligt signerad Nuutajärvi Notsjö. Höjd 16,5 cm.

Smärre slitage. Några inneslutningar.

Följerätt
Nej
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK / 754 - 943 EUR
Klubbat pris
14 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Enligt uppgift är denna vasform tillverkad i endast ett eller två exemplar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto