187
1035598

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 770 EUR
1 410 - 1 880 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)

skrin, tenn och agat, Stockholm 1975.

Tenn, oregelbunden form, lock med infälld agat, stämplat med änglamärket Stockholm A10, 33 x 14,5 cm, höjd 7,5 cm.

Locket med spricka på stenen, små bucklor undertill.

Formgivare

Inredningsarkitekten och formgivaren Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?