Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
20
1018272

Helena Tynell

(Finland, 1918-2016)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Helena Tynell
(Finland, 1918-2016)

Vas "Norrsken", Riihimäen Lasi Oy, Finland.

Underfång i färger, utsidan oregelbundet slipad, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy. Höjd 22 cm.

Liten nagg på en facett.

Formgivare