skåp "Bertil", Nordiska Kompaniet 1934.
Fanerat med gonzales-alves, inredning i bonad björk, tre dörrar, inredning med hyllplan och fem lådor, märkt med metallbricka NK R 37816 - 16 6 34. Höjd 140 cm, längd 146 cm, djup 48 cm. Nyckel finns.
Normalt bruksslitage.
Ritningen till modell Bertil bokförd den 12/2 1934.