209
1034378

Just Andersen

(Danmark, 1884-1943)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Just Andersen
(Danmark, 1884-1943)

JUST ANDERSEN, vas, patinerad brons, Danmark 1930-tal.

Stämplad DENMARK JUST B 2367. Höjd 23 cm.

Smärre slitage.

Ib Just Andersen (1884-1943) dansk skulptör och silversmed, startade sin egen verkstad 1918.
Han är mest känd för sina föremål i tenn, mässing, brons och sk diskometall, en legering bestående av bly, tenn och antimon. Disko var Just Andersens egen uppfinning, (döpt efter Diskobukten på Grönland där han växte upp). Under mitten av 1920-talet och början av 1930-talet gjorde Just Andersen uppdrag för Nordiska Kompaniet och Guldsmedsaktiebolaget i Stockholm. Just Andersen är troligen den allmänt mest kända formgivaren av modernt tenn i Danmark. Han hade sina egna showrooms i Berlin, London, New York and Los Angeles. År 1934 he ritade han bestick för Firma Georg Jensen.