1028990

216. HARALD ELOF NOTINI, golvlampa, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.

Vitmetall, fyra ljuspunkter, delvis lackerad i korallrött och svart, kupad skärm i lackerad plåt och blästrad glasskiva. Höjd ca 160 cm, diameter 50 cm.

Slitage, smärre färgbortfall, liten buckla, ej funktionstestad.

Följerätt
Nej
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK / 1 885 - 2 356 EUR
Klubbat pris
51 000 SEK

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto