216
1028990
Harald Elof Notini
(1879-1959)

golvlampa, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.

Vitmetall, fyra ljuspunkter, delvis lackerad i korallrött och svart, kupad skärm i lackerad plåt och blästrad glasskiva. Höjd ca 160 cm, diameter 50 cm.

Slitage, smärre färgbortfall, liten buckla, ej funktionstestad.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 885 - 2 356 EUR

Klubbat pris:
51 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1937.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19