taklampa, "Bisvärmen", modell nr 90, Ateljé Lyktan, 1940-tal.
Stomme i mässing med 18 ljuspunkter, blomformade skärmar, invändigt vitlackerade, höjd 82 cm.
Smärre slitage, omarbetad, nydragen el.
Jansson, Johan & Bengtsson, Staffan, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: historien om ateljé Lyktan", Arvinius, Stockholm 2009, sid 233.