229
1019868

John Kandell

(Sverige, 1925-1991)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
John Kandell
(Sverige, 1925-1991)

sideboard, 5 delar, utfört av snickarmästare David Sjölinder, Stockholm ca 1949.

Mahogny, fyra tillhörande bord, tre lådor i sargen, längd 161, djup 46 cm, höjd 55 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Erhållet som vinst i konstlotteri på 1960-talet i Stockholm.

Svenska Slöjdföreningens Tidskrift "Form", nr 2, år 1964, Carl E Christiansson, "John Kandell, möbelarkitekt", sid 74 -80, jämför modellen avbildad sid 75.

Formgivare

John Kandell var en svensk arkitekt, formgivare och konstnär. Han studerade hos arkitekten Carl-Axel Acking på 1940-talet samt senare på Konstfack i Stockholm där han senare verkade som lärare. Kandell har bland annat gjort inredningsarbeten för Svea och Göta hovrätt, han är dock främst känd för sitt samarbete med möbelföretaget Källemo i Värnamo som inleddes på 1980-talet. Några av Kandells mest välkända verk är den trebenta stolen "Camilla", liggstolen "Vilan", stolen "PimPim" samt den välkända hyllan "Pilaster". Kandell var knuten till den så kallade HI-gruppen (hantverksmästare och inredningsrkitekter). Hans sena möbler närmar sig allt mer konstens och skulpturens världe, enkla och avskalade former med ett lekfullt och gärna humoristiskt uttryck.