1027188

237. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.

Svartlackerad metall, märkt invändigt G-33 BERGBOM MAX 25W, höjd 124 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestad.

Följerätt
Nej
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK/1 885 - 2 356 EUR
Klubbat pris
40 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Modellen formgiven år 1947-48 och tillverkades även av den amerikanska tillverkaren Ralph O Smith, då under namnet "Grasshopper".

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto