1027188

237. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.

Svartlackerad metall, märkt invändigt G-33 BERGBOM MAX 25W, höjd 124 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestad.

Följerätt
Nej
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK / 1 885 - 2 356 EUR
Klubbat pris
40 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Modellen formgiven år 1947-48 och tillverkades även av den amerikanska tillverkaren Ralph O Smith, då under namnet "Grasshopper".

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto