237
1027188

Greta Magnusson Grossman

(Sverige, 1906-1999)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Greta Magnusson Grossman
(Sverige, 1906-1999)

Golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.

Svartlackerad metall, märkt invändigt G-33 BERGBOM MAX 25W, höjd 124 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestad.

Modellen formgiven år 1947-48 och tillverkades även av den amerikanska tillverkaren Ralph O Smith, då under namnet "Grasshopper".

Formgivare

Greta Magnusson-Grossman (1906-1999) var möbelformgivare och arkitekt. Hon formgav flera designklassiker, däribland den ikoniska golvlampan "Grasshopper".

Greta Magnusson-Grossman inledde sin karriär som snickarlärling vid Kärnans möbeltillverkningsfirma i hemstaden Helsingborg. Därefter utbildades hon sig vid Tekniska skolan i Stockholm, som numera heter Konstfack. Under 1930-talet startade hon den egna designfirman Studio i Stockholm där hon formgav inredningsdetaljer och möbler.

Grossmans inredningar var präglade av tidens funktionalistiska estetik men med en exklusiv och färgstark karaktär som känns igen i Swedish Modern.

Under 40-talet flyttade Grossman till Kalifornien där hon blev framgångsrik som arkitekt och formgivare av möbler och lampor.