237
1027188
Greta Magnusson Grossman
(1906-1999)

golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.

Svartlackerad metall, märkt invändigt G-33 BERGBOM MAX 25W, höjd 124 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestad.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 885 - 2 356 EUR

Klubbat pris:
40 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1947-48 och tillverkades även av den amerikanska tillverkaren Ralph O Smith, då under namnet "Grasshopper".

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19