1043396

239. SVENSK FORMGIVARE, fåtöljer ett par, sannolikt 1950-tal.

Stoppade, grön klädsel i sammetsplysch, räfflade fötter av lövträ.

Smärre slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK/1 413 - 1 885 EUR
Klubbat pris
26 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Modellen visades på Önskehems utställning 1952, illustrerad i katalogen. Återförsäljare var Levy Carlssons Möbelaffär.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto