239
1043396

SVENSK FORMGIVARE, fåtöljer ett par, sannolikt 1950-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Stoppade, grön klädsel i sammetsplysch, räfflade fötter av lövträ.

Smärre slitage.

Modellen visades på Önskehems utställning 1952, illustrerad i katalogen. Återförsäljare var Levy Carlssons Möbelaffär.