1043396

239. SVENSK FORMGIVARE, fåtöljer ett par, sannolikt 1950-tal.

Stoppade, grön klädsel i sammetsplysch, räfflade fötter av lövträ.

Smärre slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK / 1 414 - 1 885 EUR
Klubbat pris
26 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Modellen visades på Önskehems utställning 1952, illustrerad i katalogen. Återförsäljare var Levy Carlssons Möbelaffär.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto