1043109

246. MODERNISTISK FORMGIVARE, fåtöljer, ett par, sannolikt 1939.

Klädda i brun sammetsplysch, läderklädda knappar i rygg och nedtill, svängda fötter av betsat lövträ.

Slitage.

Följerätt
Nej
Proveniens

Sannolikt inköpta till familjens bröllop år 1939.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK / 2 828 - 3 770 EUR
Klubbat pris
210 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto