246
1043109

MODERNISTISK FORMGIVARE, fåtöljer, ett par, sannolikt 1939.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
210 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Klädda i brun sammetsplysch, läderklädda knappar i rygg och nedtill, svängda fötter av betsat lövträ.

Slitage.

Proveniens

Sannolikt inköpta till familjens bröllop år 1939.