251
1021493

Signe Persson-Melin

(Sverige, Född 1925)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 200 - 3 660 EUR
3 390 - 3 870 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Signe Persson-Melin
(Sverige, Född 1925)

urna, "Barca", Skånska Klockgjuteriet AB, Hannas 1999.

Grönpatinerad brons, reliefdekor med bladverk, mått 49 x 29,5 cm, höjd 24,5 cm.

Proveniens

Galleri Järrestad 15, Simrishamn.
Svensk privatsamling.

Waldemarsudde, Stockholm, 2008: ”Signe Persson-Melin - Keramiker och formgivare”, vandringsutställning,
Kulturen, Lund, 2009.
Röhsska museet, Göteborg, 2010.

Jan Norrman, Kerstin Wickman, ”Signe Persson-Melin Keramiker och formgivare”, Stockholm 2008, jämför modell med samma reliefdekor på bokomslaget samt sid 52-53.

Modellen formgiven 1999 och tillverkad i fem exemplar varav dessa är de två första. Barca betyder färja på portugisiska och refererar till formen på krukan.

Formgivare

Formgivaren Signe Persson-Melin (1925-2022) började sin karriär med ett praktikarbete hos Lomma Ler och Keramik som tillverkade blomkrukor. Sedan följde utbildning både på Konstfack i Stockholm och Kunsthandvaerkerskolen i Köpenhamn. Hennes debututställning på Galleri Moderne i Stockholm 1953 väckte stor succé hos kritikerna då hon hyllades som en nyupptäckt talang. På H55 blev hon känd för den breda publiken för sina kryddburkar i vitglaserad keramik. Genom de många år som följde skapade hon många klassiker i glas, lera och metall. Som formgivare av glas kom hon att förnya det dukade bordet i början av 1970-talet. Signe inledde ett samarbete med Byarums Bruk runt 2008, där hennes första verk var planteringskärlen i serien Gråsippa. Det blev ett lyckoamt samarbete med många uppskattade produkter som fortgick ända till hennes bortgång 2022.

Signe hade en egen verkstad i Malmö 1950-66, var knuten till Höganäs-Keramik 1967-78 och Rörstrand 1978-85. Som professor vid Konstfack var hon verksam 1985-90 samt 1993-95. Hon arbetade med personligt hållna bruksting i chamotterat stengods som en av de främsta företrädarna för en ny rustik nyttovara. Hon har ritat bl. a. tekannor i stengods och ett flertal serviser. Sedan 1953 har hon satt upp flera separat- och samlingsutställningar samt utfört ett antal offentliga utsmyckningar.