Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
253
1014815

CHARLOTTE PERRIAND, soffbord, Ateliers Jean Prouvé, Frankrike ca 1962.

Utropspris
300 000 - 325 000 SEK
29 100 - 31 500 EUR
33 300 - 36 000 USD
Klubbat pris
300 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, ben av svartlackerat stål. Längd 140 cm, bredd 53 cm, höjd 37 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Philippe Jousse, Jousse Entreprise, Paris.

CHARLOTTE PERRIAND (1903-1909).
Utbildade sig vid Ecole de L'Union Centrale de Arts Decoratifs och visade tidigt stor talang och nytänkande, både vad gäller arkitektur och design. Hon inledde tidigt sin yrkesbana hos Le Corbusier och Pierre Jeanneret i den förres atelier i Paris mellan 1927-37.
Perriand samarbetade senare med Pierre Jeanneret och Jean Prouvé med att utveckla prefabricerade hus. År 1985 hölls en retrospektiv utställning över Perriands omfattande verksamhet på Musée des Arts Décoratifs i Paris.