Bordslampa, modell 9222, Taito Oy Finland.
Den moderna bordslampan Modell 9222 är formgiven av Paavo Tynell för finska producenten Taito Oy. Tynells formgivning präglas av en skörhet och mjukhet som avslöjar hans bakgrund inom finsmycken. Hans mest kända former inom belysningsdesign kan återses i naturens strukturer; med en skicklighet skapar han färgstarka lampor med utsökta detaljer. Lampan Modell 9222 kommer med perforerad skärm och fot i svartlackad metall. Armen är ställbar och kommer i mässing. Bordslampan är märkt TAITO 9222. Mått: höjd ca 43 cm.
Smärre slitage, nydragen el.
Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.