264
1031732

Fritz Hansen

(Danmark, Född 1872)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
180 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Fritz Hansen
(Danmark, Född 1872)

fåtöljer 1 par, modell "1669", Fritz Hansen, Danmark 1940-tal.

klädda i tonat fårskinn, ben i betsad bok, höjd 78 cm.

Senare klädsel.

Formgivare

Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.