1043772

266. HANS J WEGNER, "Kohornsstolen/ Cowhorn chair", sex stycken, "JH-505", Johannes Hansen, Danmark, 1960-tal.

Ek, ryggbrickan med inlagda kilar av teak, sitsar med flätad rotting, två stolar märkta med metallbricka.

Rotting delvis renoverad, smärre slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK/28 275 - 37 700 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Johan Møller Nielson, "Wegner en Dansk Møbelkunstner", Köpenhamn 1965, sid 76
Grete Jalk (red), "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", vol III: 1947-1956, Köpenhamn 1987, sid 213.
Jens Bernsen, "Hans J Wegner: om Design", utställningskatalog, Dansk Design Center, Köpenhamn 1995, sid 75.
Christian Holmsted Olesen, "Wegner: just one good chair", Design Museum Danmark, Köpenhamn 2014, sid 136.

Övrigt

Modellen formgiven år 1952 och resultatet av en väl avvägd form där de korta armlänen, kohornen, är avsedda att dels kunna ge armarna vila, dels att de inte skall hindra att stolen lätt skall kunna gå att skjuta intill matbordet.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto