1043772

266. HANS J WEGNER, "Kohornsstolen/ Cowhorn chair", sex stycken, "JH-505", Johannes Hansen, Danmark, 1960-tal.

Ek, ryggbrickan med inlagda kilar av teak, sitsar med flätad rotting, två stolar märkta med metallbricka.

Rotting delvis renoverad, smärre slitage.

Följerätt
Nej
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK / 28 275 - 37 700 EUR
Klubbat pris
300 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Johan Møller Nielson, "Wegner en Dansk Møbelkunstner", Köpenhamn 1965, sid 76
Grete Jalk (red), "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", vol III: 1947-1956, Köpenhamn 1987, sid 213.
Jens Bernsen, "Hans J Wegner: om Design", utställningskatalog, Dansk Design Center, Köpenhamn 1995, sid 75.
Christian Holmsted Olesen, "Wegner: just one good chair", Design Museum Danmark, Köpenhamn 2014, sid 136.

Övrigt

Modellen formgiven år 1952 och resultatet av en väl avvägd form där de korta armlänen, kohornen, är avsedda att dels kunna ge armarna vila, dels att de inte skall hindra att stolen lätt skall kunna gå att skjuta intill matbordet.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto