benställning i bok, rygg och armlän i formpressad plywood fanerat med teak, stämplad FH, 78,5 cm.
Modellen formgiven 1949. Stolen fick sitt namn efter att ha visats på den mycket inflytelserika utställningen The Arts of Denmark på Metropolitan Museum of Arts i New York i 1960.