270
1019766

AKSEL BENDER MADSEN & EJNER LARSEN, "Metropolitan Chair", Fritz Hansen, Danmark 1950-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

benställning i bok, rygg och armlän i formpressad plywood fanerat med teak, stämplad FH, 78,5 cm.

Modellen formgiven 1949. Stolen fick sitt namn efter att ha visats på den mycket inflytelserika utställningen The Arts of Denmark på Metropolitan Museum of Arts i New York i 1960.