281
1037531

Hans J. Wegner

(Danmark, 1914-2007)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 830 - 2 290 EUR
1 940 - 2 420 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Hans J. Wegner
(Danmark, 1914-2007)

fåtölj "CH-27", Carl Hansen & Son, Danmark, 1950-60-tal.

Ek, flätad rotting.

Smärre slitage, delar av rottingen ersatt.

Modellen formgiven år 1949.

Formgivare