293
1012365

VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 55,5 x 174,5 cm, signerad EH LICIUM KN 1906. Jugend.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

(Sannolikt komponerad av Eivor Hedvall senare gift Fisher, väverska Karna Nilsson senare gift Wahlberg). Stor polykrom dekor av kastanjer och blad. Smal orange bård och bred blå ytterbård.

Blekt. Något slitage och smutsig, smärre fläckar.

Eivor Hedvall gjorde sina första skisser för Licium 1905-06. Hon ritade en mängd fanor och standarer bl.a. internationella Rösträttsstandaret 1911.
Väverskan Karna Nilsson hade vävt Kräftfisket på Handarbetets Vänner och följde med Agnes Branting till Licium.