295
1037651

Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg

(Sverige, 1916-1992)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

(Sverige, 1916-1992)

VÄVD TAPET/DRAPERI, "Röd Crocus", gobelängvariant, ca 250,5 x 138,5-143 cm, signerad AB MMF AML

(Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, för MMF AB). Komponerad 1945.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador, bristningar och hål.

Jämför "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 14; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 61; Waldemarsuddes utställningskatalog nr 6: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch sid 4, text sid 22. Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 164.

Ett exemplar av "Crocus" finns i Victoria and Albert Museum's collections, London, samt på Nationalmuseum i Stockholm, Nordenfjeldske kunstindustrimuseum i Trondheim, Kunstindustrimuseet i Oslo.