Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
3
1042342

Edward Hald

(Sverige, 1883-1980)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 850 - 7 270 EUR
5 540 - 8 320 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Edward Hald
(Sverige, 1883-1980)

Vas, Graal, tunnväggig, utförd av Knut Bergqvist och Heinrich Wollman, Orrefors 1920.

Blommor i blått mot gultonad fond, påklipp i blått, benet med dubbla noder, signerad Hald SGraal Orrefors 20 HW KB No 984. Höjd 20 cm, diameter 26 cm.

Formgivare

Edward Hald var en svensk bild- och glaskonstnär född i Stockholm. Han studerade vid handelshögskolan i Leipzig, vid Konstnärsförbundets skola samt en tid för Henri Matisse i Paris. Halds konstnärskap uppvisade på 1910-talet en modernistisk anda, inspirerad av fauvisten Matisse. Hald ritade en tid dekorer till olika modeller och serviser för Rörstrands porslinsfabrik samt även för Karlskrona porslinsfabrik. Edward Hald medverkade med dessa vid Hemutställningen 1917 på Liljevalchs i Stockholm och knöts samma år till Orrefors glasbruk. Tillsammans med Simon Gate och glasmästaren Knut Bergqvist experimenterade han med överfångsglas vilket resulterade i graalglaset. Graaltekniken som var något helt nytt och revolutionerande. Halds ritningar för både graverat och graalglas uppvisar både Matisse-inspiration, humor och samtida motiv.

Läs mer