308
1012363

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Krabban, grå", flossa, ca 496 x 277,5 cm (varav 45 cm är kompletterat på varje långsida), signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1947. Kompletteringarna, på bredden, är gjorda hos Märta Måås-Fjetterström AB.

Kompletterad. Något slitage och smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck, senare fransar,