Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
308
1012363

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 690 - 14 500 EUR
11 100 - 16 600 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Krabban, grå", flossa, ca 496 x 277,5 cm (varav 45 cm är kompletterat på varje långsida), signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1947. Kompletteringarna, på bredden, är gjorda hos Märta Måås-Fjetterström AB.

Kompletterad. Något slitage och smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck, senare fransar,