314
1013037

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Nyponblomman", rölakan, ca 245,5 x 161,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1932. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis något skadade fransar.

Formgivare