Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
319
1032143

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Salerno grå" ("Kristianstad"), rölakan, ca 261 x 206,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1948.

Något slitage och smutsig, fläckar. Senare fransar.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.