Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
326
1036636

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Falurutan grön I", rölakan, ca 233 x 157,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1952.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.