Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
335
1002204

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

MATTA, "Dömaskär", rya, ca 203,5 x 201,5 cm, komponerad av Timo Sarpaneva omkring 1960.

Från serien "Gulf of Bothnia". Polykrom modernistisk dekor. Baksidan med påsydd etikett: Pohjanlahti Rug, Design Timo Sarpaneva, Betzy Wegelius. Techn. Made by Villayhtymä Oy - Uniwool Ltd, made in Finland. Type number I 13 (?).

Något slitage, smutsig, fläckar.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på Nordiska Galleriet.

Jämför Kalin, Kaj: Sarpaneva, Otava Publishing Company, Keuruu.

Formgivare