347
1027392

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

Den röda handsken

Signerad GAN. Gouache på papper 54 x 40 cm.

Proveniens

Tavlan var en gåva från konstnären till hans nära vän handskfabrikören JP Möller i Lund och dennes maka. I familjens ägo sedan dess.

En röd handske skjuter med dynamisk kraft in från vänster mot bildens mitt och en vindlande trappa, som stiger uppåt mot – ja, vad? (Trappan är spärrad upptill av en svart rektangel.) Nedanför den röda handsken läser man bokstäverna BA i versaler, kanske anspelande på en skylt med ordet BANK. På ömse sidor om trappan har GAN placerat ut aktörerna i detta mystiska nattliga skådespel, som han har gestaltat som en teaterscen med en kulissliknande uppbyggnad. Till vänster ser man en dandyaktig man i grön- och svartrutiga byxor, som förvinner in bakom en dörr, och nere i högra hörnet en pulcinellaliknande figur i vitt och med svart mask i en bil. Bakom bilen ett hus med ett öppet fönster, i det röda rummet innanför står en grön butelj på ett bord. Bakom huset reser sig ett mörkt krenelerat torn, vagt påminnande om Akademiska Föreningens byggnad i Lund. Nedtill i bilden en kullerstensbelagd gatstump med en stor spade, som står lutad mot en vägg bredvid ett grönt stuprör. Två geometriskt formade gatlyktor lyser upp den nattliga scenen.

”Den röda handsken” (som jag i brist på titel kallar målningen) anknyter till de nattliga gatubilder, som GAN målade i Lund 1929 med mystiska figurer och skuggor som rör sig i skenet av glimmande lyktor och upplysta fönster. Denna variant på temat många år senare är dock utförd i mindre distinkt form och utan skuggspelet i de tidigare bilderna. Man kan se målningen med sina oförmodade möten och sin gåtfulla innebörd som ett utflöde av GANs surrealistiska period under senare delen av 30-talet och början av 40-talet. Gatumotivet är småstadsaktigt lundensiskt, men den vindlande trappan för tankarna till en trappa på Mariaberget på Söder i Stockholm, där GAN då bodde vid Bastugatan, högt ovan Riddarfjärden. Lund och Stockholm i ett surrealistiskt möte i GANs fantasifyllda värld? Handsken är inspirerad av en gatuskylt vid Grönegatan i centrala Lund, där fabrikören John Peter Möller hade en handskfabrik med en stor röd handske som skylt. De olika detaljerna i bilden, ”dandyn”, pulcinellafiguren, bokstäverna, spaden och buteljen i det röda rummet bildar en gåtfull helhet som låter betraktaren ana nattliga eskapader med en för GAN karaktäristisk humoristisk twist. Kanske är ”dandyn” ute på amorösa äventyr men får sedan som ”pulcinellan” lämna platsen med lång näsa? Förmodligen är målningen utförd under ett av GANs återkommande besök i hemstaden på 40-talet och anknyter till hans bekantskap med handskfabrikören Möller, som var den förste ägaren av den originella målningen.

Not. Pulicinella är en komisk rollfigur inom italienska commedia dell’arte.

Jan Torsten Ahlstrand
Konsthistoriker och GAN-expert

Lund 1 april 2018.

Konstnär