987365

353. MERET OPPENHEIM, Souvenir du "Déjeuner au Fourrure”.

Signerad och numrerad 46 på etikett a tergo, utförd 1972. Texten på etiketten lyder "(1936, au Museum of Modern Art, New York) Multiple tiré á 120 exemplaires H.C, réalisé en 1972". Objekt bestående av textil, päls, konstgjorda blommor och glitter på kartong, 16,5 x 20 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galleri Östermalm, Karlavägen, Stockholm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK/1 885 - 2 356 EUR
Klubbat pris
28 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Meret Oppenheim var en självständig och begåvad multitalang - konstnär, poet och författare. Hon var en del av den innersta kretsen inom surrealismens avant-garde i Paris under 1930-talet och har skapat flera av dess mest uppmärksammade konstverk och symboler. Oppenheim föddes 1913 i Tyskland, växte upp i Schweiz men flyttade till Paris redan som 19-åring. Där träffade hon Alberto Giacometti som introducerade henne för Man Ray och hon blev snart hans modell och musa. Oppenheims far var läkare och han introducerade henne för C.G Jungs drömtydning och teorier om det undermedvetna. Från det att hon var 14 år skrev hon ned alla sina drömmar och det var detta material som inspirerade till hennes skapande. Hon använde sig för det mesta av redan existerande objekt som förändrades eller kombinerades på nya fantasifulla sätt. Meret Oppenheim är bland annat representerad på Museum of Modern Art, New York och Moderna Museet, Stockholm.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto