362
1048477

PG Thelander

(Sverige, Född 1936)
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 500 - 53 200 EUR
37 000 - 55 600 USD
Klubbat pris
360 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
PG Thelander
(Sverige, Född 1936)

"Herr Dubuffet med familj"

Signerad Thelander, utförd 1973-74. Duk 200 x 180 cm.

Proveniens

Karl-Erik Johanssons samling.

Musée Dynamique, Dakar, Senegal, samlingsutställning arrangerad av C O Hultén.
Galerie Aronowitsch, Stockholm, mars-april 1974, kat. nr 5.
Hallands museum, 1994.
SAK, Sveriges Allmänna Konstförening, utställning på Konstakademien i Stockholm, 1994.

"P G Thelander - paintings", Edition Studio L2, avbildad helsida i färg, sid 27.
Karl-Erik Johansson, "Samla sitt liv - konstälskarens bilderbok", Bokförlaget Arena 2010, sid 53, avbildad sid 52.
Kommer att avbildas i en kommande bok om P G Thelanders tidiga arbeten.

P G Thelanders föräldrar var kulturellt intresserade och prenumererade på Konstrevue, vilket var en viktig källa till inspiration för P G. I slutet av 1950-talet och början på 1960-talet gick han på Konstfack och Kungliga Konsthögskolan i Stockholm. Samtida elever med Thelander var bland andra Lena Cronqvist, Olle Kåks och Jan Håfström.

På Konstakademien blev det mycket modellmåleri men det var inget för Thelander som behövde liv. Det fick han på skolans grafikavdelning som höll till på det då sjudande Skeppsholmen med det nyöppnade och Pontus Hultén-drivna Moderna Museet. Rörelse i konsten, De fyra amerikanarna, kvällarna, öppenheten och diskussionerna inspirerade. ”Allt var nytt!” Thelander insöp de nya konstnärliga vindarna men begav sig också ner till Paris där han också, på klassiskt manér, studerade de äldre mästarna på bland annat Louvren.

Att låna och citera konsthistorien på ett anarkistiskt och surrealistiskt vis är Thelanders metod och konstnärliga livsluft. Det handlar om möten med konstnärer: allt ifrån Giotto, della Francesca, okända och anonyma, ryska avantgardister till amerikanska pop-konstnärer. Återkommande är Jean Dubuffets porträtt av gubben Henri Calet costume rouge från 1947.

"Jo, Dubuffets vänporträtt av författaren André Calet hade gjort så starkt intryck, att P.G. upplevt det som gjort speciellt för honom. Den figuren dyker upp som ett slags citat i målningar och grafik nu och då. Moroten och potatisen associerar förstås till Gröna vågen, som var aktuell, när målningen kom till. Men bilden är mer självbiografisk. Vid den tiden var P.G. Thelander hemmaman, eftersom hustrun förvärvsarbetade och behövdes hos barnet och för att sköta hushållet i den velour-anda, som då börjat råda. Då skalade han morötter och potatis. Av dessa rotfrukters format att döma kunde konstnären ibland finna uppgiften svåröverstiglig och känna en viss självömkan.

P.G. Thelander har dessutom själv tagit plats i målningen, eftersom han identifierat sig med Dubuffets porträttfigur. Om man tittar noggrant, ser man att personen inte bara tyngs mot jorden av en oskalad potatis, utan samtidigt vårdar ett lindebarn, som han håller i famnen. Av barnets knappar till ögon anar man att även sömnad ingick i hemmamannens uppgifter." Karl-Erik Johansson, "Samla sitt liv - konstälskarens bilderbok", Bokförlaget Arena 2010, sid 53.

Konstnär

Thelander, PG f.1936. Svensk konstnär. Studier vid Konstfack 1953-1959, Kungliga Konsthögskolan 1959-1964 . PG Thelander är både målare, skulptör och grafiker och växlar gärna mellan de olika teknikerna. Han är särskilt skicklig som koppargrafiker och har uppmärksammats internationellt. Han är representerad förutom på alla större museer i Sverige och flera i Norden i London, Paris, Dresden, Mexico City, New York och San Francisco. PG Thelander har ett så särpräglat bildspråk att ingen betraktare kan stå likgiltig. Med glimten i ögat lånar han motiv ur den klassiska konsten och blandar friskt med egna funderingar. Varje bild väcker en ny idé ty konst föds ur konst. Han placerar lekfullt irrelevanta objekt i ett till synes ordinärt motiv . Bilderna är överraskande, ty vem undrar inte varför det finns muttrar, skruvar, öglor, plåsterlappar, tapetremsor här och var på pingviner, sköldpaddor, strutsar och grodor. Och så en och annan blå kub eller orange morot eller prickig flugsvamp. Eller så var det gurkor, potatisar, äpplen och gula bananer och fläskkorvar. För att inte gömma flugan. Hans bildfantasi är outtömlig! Sedan 1970-talet dyker en liten hjälplös figur upp här och var i bilderna, Det är en parafras på Jean Dubuffets porträtt av Henri Calet. När PG såg honom kände han intensivt en stor gemenskap och kunde inte låta bli att ”adoptera” den lille gubben som sitt alter ego. Humor och lekfullhet är kännetecken för hans konst.