367
1036870
Leander Engström
(1886-1927)

"Spansk flicka"

Signerad Leander Engström och daterad -12. Papp-pannå 43 x 26 cm.

Utropspris:

100 000 - 120 000 SEK

9 425 - 11 310 EUR

Klubbat pris:
90 000 SEK
Proveniens

Överläkare Helge Dahlstedts samling, Österåsens sanatorium.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Övrigt

Efter studietiden hos Matisse återvände Leander Engström till sitt älskade Norrland. Där fanns allt han behövde för att fortsätta med måleriet; sagan, myten och luften. Med hjälp av Matisse läror och det norrländska ljuset tillkom flera friska konstverk som han sedan kände sig redo att ställa ut. Tillsammans med några konstnärsvänner skapas gruppen ”De unga” som ställer ut tre gånger på Hallins Konsthandel på Drottninggatan i Stockholm, dock med blandad framgång. Svenskarna var inte riktigt mogna för det fauvistiska och moderna, kritiken var bitvis svidande även om en och annan skribent såg framtiden i det expressiva måleriet. 1912 bildas en ny grupp, ”De åtta” med bl a Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald och Leander Engström som har sin första utställning på Salong Joel på Hamngatan. Äntligen börjar de privata samlarna få upp ögonen för den nya konsten, Prins Eugen förvärvar flera av Leanders målningar

"Spansk flicka" är troligen ett av de verk som Leander Engström hemförde från Paris i maj 1912 då han efter en kortare tid i Frankrike återvände till Sverige för att förlova sig med sin älskade Maria Edlund.

I sann fauvistisk anda har Engström i "Spansk flicka" applicerat varma röda toner sida vid sida med kallare blå/gröna färger i ett starkt expressivt uttryck. Verket är utfört 1912, för över 100 år sedan, men känns lika aktuellt idag.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71