Kan inte nå servern
367
1036870

Leander Engström

(Sverige, 1886-1927)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 870 - 10 600 EUR
9 260 - 11 100 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Leander Engström
(Sverige, 1886-1927)

"Spansk flicka"

Signerad Leander Engström och daterad -12. Papp-pannå 43 x 26 cm.

Proveniens

Överläkare Helge Dahlstedts samling, Österåsens sanatorium.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Övrig information

Efter studietiden hos Matisse återvände Leander Engström till sitt älskade Norrland. Där fanns allt han behövde för att fortsätta med måleriet; sagan, myten och luften. Med hjälp av Matisse läror och det norrländska ljuset tillkom flera friska konstverk som han sedan kände sig redo att ställa ut. Tillsammans med några konstnärsvänner skapas gruppen ”De unga” som ställer ut tre gånger på Hallins Konsthandel på Drottninggatan i Stockholm, dock med blandad framgång. Svenskarna var inte riktigt mogna för det fauvistiska och moderna, kritiken var bitvis svidande även om en och annan skribent såg framtiden i det expressiva måleriet. 1912 bildas en ny grupp, ”De åtta” med bl a Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald och Leander Engström som har sin första utställning på Salong Joel på Hamngatan. Äntligen börjar de privata samlarna få upp ögonen för den nya konsten, Prins Eugen förvärvar flera av Leanders målningar

"Spansk flicka" är troligen ett av de verk som Leander Engström hemförde från Paris i maj 1912 då han efter en kortare tid i Frankrike återvände till Sverige för att förlova sig med sin älskade Maria Edlund.

I sann fauvistisk anda har Engström i "Spansk flicka" applicerat varma röda toner sida vid sida med kallare blå/gröna färger i ett starkt expressivt uttryck. Verket är utfört 1912, för över 100 år sedan, men känns lika aktuellt idag.

Konstnär

Per Leander Engström var en svensk bildkonstnär född i Ytterhogdal. Han studerade för Henri Matisse i Paris och vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm. Engström var med i konstnärsgruppen De unga tillsammans med bland andra Isaac Grünewald och Tor Bjurström. Engström fann inspiration hos Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Paul Cézanne. Leander Engström är far till konstnären Tord Leander Engström. Leander Engström gick i Osslunds fotspår och fängslades av Lapplands överväldigade naturscenerier, som han skildrade med fauvismens former och färger. Målningarna från 1912-1915 – landskap, stilleben och naket – är harmoniska och känsliga, uppbyggda enligt Cézannes principer i diskreta, svala färger. Åren 1916-1919 kan ses som hans mest expressionistiska period. Svepande linjer, stora stiliserade plan och starka klara färger domineras av hans karaktäristiska kallgröna. 1920-1922 vistades han i Italien för att studera ungrenässansen. Under den tiden närmade han sig den nya sakligheten. Leander Engström var en av de mest betydande bland Matisseeleverna.

Läs mer